حرفه و فن

 

 

بهداشت :

بحث گروهی صفحه ی ۴۰= ۱- آب مورد نیا زانسان و سایر جانداران چگونه تامین می شود ؟ آب باران و برف که درسطح زمین جاری می شود و همچنین آب های زیرزمینی مانند قنات و چاه و ....

۲- آیا همه ی موجودات زنده درهرجابه آسانی به اب سالم دسترسی دارند؟ خیر در خیلی از مناطق امکان دسترسی به اب سالم را ندارند.

بحث گروهی کنید صفحه ی ۴۳ : ۱- نقش هر فرد در کاهش و افزایش الودگی اب ها چیست ؟ با استفاده ی صحیح از اب و صرفه جویی و دقت در پاکیزگی اب ها و فرهنگ سازی و کنترل جمعیت و ...می توانیم باعث کاهش الودگی اب ها شویم و برعکس می توانیم باعث الودگی انها شویم.

بحث گروهی کنید صفحه ی ۴۷ : ۱- به نظر شما در تصاویر صفحه ی قبل کدام یک سالم و ناسالم است ؟ همه ناسالم به جز دومی و سومی قسمت بالایی

۲- کم خطر ها پر خطر ها ورزش نکردن گوش دادن به اهنگ با صدای بلند خوردن تنقلات و غذاهای نسبتا چرب استفاده ی بیش از اندازه از برق تمیز نکردن کمد ( فقط خودم )

نگذاشتن زباله ها در ساعات مقرر

 بحث گروهی صفحه ی ۴۷ : ۱- به نظر شما سیگار کشیدن از رفتارهای کم خطر است یا پرخطر ؟چرا؟پرخطر چون علاوه بر خود فرد به دیگران نیز اسیب هایی همچون بیماری آسم  وارد می کند.

۲-چه تصمیم ها و رفتار هایی در سنین نوجوانی می تواند سلامت سلامت نوجوان را به خطر بیاندازد ؟ معاشرت با دوستان ناباب و پرخاشگری و دوری از بزرگترها و ....

فکر کنید صفحه ی ۴۸ : ۱- نسبتا زیاد به عواقبش فکر می کنم

۲- مادرم و بزرگترهای خانواده و معلمینم

۳- بله    ۴- در نظر نگرفتن پیامد های منفی تصمیمی

۵- بستگی به خود نوجوان دارد ولی بیشتر صحبت دوستان و رسانه ها اورا تحت تاثیر خود قرار می دهد .

بحث کنید صفحه ی ۵۱ : ۱- ایا باید برای درمان هر نوع بیماری دارو مصرف کرد ؟ خیر مثل سرماخوردگی خفیف

۲- زیان های استفاده ی بی رویه از دارو ها چیست ؟ بعضی از دارو ها موجب وابستگی و مرگ و اختلالات روانی می شود .

 

کار با چوب :

فکر کنید صفحه ی ۶۲ : چگونه می توان سختی و نرمی چوب هارا به وسیله ی اره و رنده تشخیص داد ؟ چوب های سخت هنگام برش دارای خاک اره های نرم ولی چوب های سخت دارای خاک اره های زبر می باشند و سریع بریده می شوند.

فکر کنید صفحه ی ۶۵ : ۱- چرا چوب برخلاف خیلی از اجسام دیگر روی اب می ایستد ؟ زیرا چگالی آن کمتر از اب است .

۲- چرا تراورس زیرریل های راه اهن را از چوب می سازند ؟ به دلیل بالا بودن خاصیت ارتجاعی و ضربه گیری و همچنین گرفتن سروصدا و مزایای ان حالت ارتجاعی تر بودن و جلوگیری از انتشار صدا است.

۳- چرا تیرهای مورد استفاده در تونل های معادن را از چوب می سازند؟ زنگ نزدن چوب و هشدار دهنده بودن و سبک و قبل حمل و نقل بودن

 

 

کار با فلز:

فکر کنید صفحه ی ۸۸ : چرا باید نقطه ی ذوب سیم لحیم از نقطه ی ذوب دو فلز دیگر پایینتر باشد ؟ اگر نقطه ی ذوب سیم لحیم بالا باشد قبل از اینکه سیم لحیم ذوب شود فلز ها ذوب شده واسیب می بینند.

/ 0 نظر / 51 بازدید